Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 7 stycznia 2016, 10:02

autor: Adrian Werner

Najlepsze mobilne gry grudnia (m.in. Grand Theft Auto: Liberty City Stories, Tales of a Viking)

Omawiamy najlepsze gry mobilne ostatniego miesiąca poprzedniego roku. Wśród polecanych pozycji znalazły się takie produkcje jak Tales of a Viking, Cut the Tope: Magic, Rayman Adventures, Scribblenauts Unlimited, Rust Bucket, Grand Theft Auto: Liberty City Stories, Badland 2 i A Good Snowman Is Hard To Build.

Witajcie w kolejnym przeglądzie najlepszych mobilnych gier minionego miesiąca. Nasze zestawienie obejmuje produkcje wydane zarówno na iOS-a, jak i na Androida, te na modelu free-to-play jak i premium, więc mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Tales of a Viking

Zaczynamy od Tales of a Viking. To wyśmienite taktyczna gra bitewna z turowym systemem walki, doprawiona elementami RPG. Na pierwszy rzut oka produkcja może wydawać się bardzo prosta – ma pełną dużych pikseli retro grafikę, lista technik i ataków jest skromna, a mapy składają się tylko z kilkudziesięciu pól. W rzeczywistości jednak umiejętności postaci i wrogów dopasowano tak, że każdy ruch jest na wagę złota, a wygrane wymagają sporo wysiłku. Zasady rządzące zabawą da się opanować w kilka minut, ale nawet po kilkunastu godzinach wciąż regularnie odkrywać będziecie nowe sposoby na wykorzystanie znanych już zagrań.

Cut the Rope: Magic

W zeszłym miesiącu doczekaliśmy się także premiery Cut the Rope: Magic, czyli kolejnej odsłony popularnego cyklu studia ZeptoLab. Zespołowi zaskakująco dobrze wychodzi utrzymywanie wysokiego poziomu marki i najnowsza część serii nie jest wyjątkiem. Ponownie otrzymaliśmy potężny zestaw świetnych zagadek oraz śliczne wykonanie, a wprowadzenie do zabawy mocy magicznych nadało rozgrywce nieco świeżości i sprawiło, że całość nie jest jedynie klonem swoich poprzedników.

Rayman Adventures

Grudzień był również miesiącem premiery Rayman Adventures. Zgodnie z przewidywaniami gra okazała się bardzo dobrą dwuwymiarową platformówką – z obszerną kampanią, przepiękną grafiką, sporą różnorodnością wyzwań oraz dopracowanym sterowaniem. Do tego zmiany w mechanice okazały się udane i wzbogacają rozgrywkę. Tego samego nie da się niestety powiedzieć o przejściu na model darmowy z mikropłatnościami, który jest nieco zbyt agresywny i powoduje, że projekt nie dorównuje dwóm poprzednim mobilnym odsłonom serii. Rozpatrywane samodzielnie Rayman Adventures jest jednak produkcją zdecydowanie udaną i każdy fan gatunku powinien ją wypróbować.

Scribblenauts Unlimited

Po trzech latach od premiery konsolowej i pecetowej doczekaliśmy się wreszcie premiery mobilnej wersji Scribblenauts Unlimited, czyli kolejnej odsłony bardzo nietypowej serii gier logicznych. Unikalność cyklu polega na tym, że kierowana przez nas postać posiada magiczny notes, posiadający moc materializowania wszystkiego, co zostanie napisane na jego stronach. W ten sposób możemy przywołać niemalże dowolny obiekt, a potem użyć do go rozwiązywania zagadek. Sprawia to, że pokonywanie łamigłówek daje niesamowitą frajdę, zwłaszcza, że kampanię zaprojektowano tak, aby zachęcała do eksperymentowania.

Rust Bucket

W grudniu nowy projekt wypuściło także studio Nitrome i jak zwykle jest to prawdziwa perełka. Rust Bucket łączy element RPG-a typu roguelike z mechanizmami gier logicznych. Gracz eksploruje pełne potworów lochy, mogąc poruszać się tylko o jedne pole w czterech kierunkach. Jeśli my wpadniemy na wroga to go zabijemy, a gdy on wpadnie na nas, to musimy zacząć zabawę od początku. Mapy są małe, więc trzeba się solidnie namęczyć, aby wymyślić sposób na wyeliminowanie wszystkich nieprzyjaciół tak, aby oni nie byli w stanie odciąć nam drogi ucieczki. To kolejna produkcja Nitrome, która przerabia prosty, ale ciekawy pomysł na niezwykle wciągającą pozycję, potrafiącą przykuć uwagę gracza na długie godziny.

Grand Theft Auto: Liberty City Stories

Na rynek mobilny trafiła także konwersja Grand Theft Auto: Liberty City Stories, czyli pobocznej odsłony szalenie popularnego cyklu studia Rockstar, która pierwotnie ukazała się na konsolę przenośną PlayStation Portable. Gra pozostaje wierna rozwiązaniom innych odsłon. Mamy więc otwarty świat, możliwość jazdy samochodami oraz sekwencje strzelankowe. Wszystko to jednak jest lepiej dopasowane do specyfiki urządzeń mobilnych – misje są krótsze i bardziej intensywne, a sterowanie mniej wymagające. W sumie daje to bardzo udaną konwersję, która przypadnie do gusty graczom szukającym bardziej ambitnych i rozbudowanych tytułów.

Badland 2

Bardzo miłą niespodzianką okazała się niezapowiedziana premiera Badland 2, czyli kontynuacji jednej z najlepszych gier mobilnych 2013 roku. Produkcja wzięła wszystko to, co uczyniło z pierwowzoru tak wielki przebój i ulepszyła każdy z tych elementów. Tytuł jest ładniejszy, większy, ciekawszy i bardziej różnorodny. Ponadto rozbudowano sterowanie i tym razem mamy pełną swobodę ruchu podczas eksploracji map. Jeśli podobała Wam się pierwsza część, to pokochacie sequela.

A Good Snowman Is Hard To Build

Ostatnią produkcją, którą chcemy Wam polecić jest gra logiczna A Good Snowman Is Hard To Build, w której gracze kierują potworem lepiącym bałwany. Każdy składa się z trzech kul śniegowych, które musimy najpierw połączyć, pamiętając jednocześnie o zachowaniu odpowiedniej kolejności. Plansze są niewielkie i często znajdują się na nich różne przeszkody, więc pole manewru jest ograniczone, co wymusza spory wysiłek intelektualny. To wszystko opatrzono dużą dozą dobrego humoru i wysokim poziomem wykonania.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej