Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 31 lipca 2016, 11:37

autor: Adrian Werner

Roll20 umożliwia zabawę w stołowe Dungeons & Dragons na urządzeniach mobilnych

Twórcy Roll20, czyli jednego z najpopularniejszych progamów umożliwiających zabawę w prawdziwe stołowe gry fabularne przez Internet, nawiązali współpracę z firmą Wizards of the Coast, dzięki czemu aplikacja oferuje teraz pełną obsługę systemu Dungeon & Dragons.

Roll20 to jedna z najpopularniejszych aplikacji typu wirtualny stół (ang. virtual tabletop), czyli programów, które umożliwiają przez Internet zabawę w klasyczne papierowe gry fabularne. Jej autorzy właśnie pochwalili się, że nawiązali współpracę z firmą Wizards of the Coast i w rezultacie będą w stanie zaoferować oficjalnie licencjonowane zasady Dungeons & Dragons, wraz z przygodami i dodatkami.

Aplikacja Roll20 od dłuższego czasu zyskuje na popularności i obecnie może się pochwalić 1,6 mln użytkowników. Dodanie oficjalnej licencji Dungeons & Dragons zapewne jeszcze mocno zwiększy tę liczbę. Co prawda aplikację opracowano tak, aby była w stanie obsłużyć większość popularnych systemów, ale wprowadzenie „gotowców” znacząco ułatwi życie graczom i mistrzom gry.

Poza zasadami Roll20 ma otrzymywać regularnie adaptacje popularnych modułów z wersji papierowej. Obecnie dostępna jest już pierwsza przygoda w postaci Lost Mine of Phandelver, a kolejną ma być Storm King's Thunder.

Produkcje RPG na urządzeniach mobilnych, konsolach i pecetach są bardzo fajnym gatunkiem, ale nie da się ukryć, że nie potrafią w pełni zastąpić klasycznych gier fabularnych. Niestety, obecnie zgromadzenie grupy graczy w jednym pokoju często jest problemem i stąd właśnie rosnąca popularność wirtualnych stołów. Roll20 to zdecydowanie jedna z najlepszych aplikacji tego typu. Oferuje prosty do opanowania interfejs, ładną grafikę oraz masę przydatnych funkcji, takich jak czat głosowy, konferencje wideo czy integrację z usługą Google Play. Do tego zaletą nie do przecenienia jest duża społeczność fanowska. Zawsze znajdziemy chętnych do zabawy, a oficjalne fora pełne są gotowych do wykorzystania materiałów, porad i skryptów.

Roll20 dostępne jest w formie aplikacji na systemy iOS i Android. Istnieje też wersja przeglądarkowa dla pecetów. Wszystkie te edycje są ze sobą kompatybilne i darmowe. Potem płacimy jedynie za dodatkową zawartość. Istnieje też opcja abonamentowa z licznymi przydatnymi ułatwieniami.

Roll20 w App Store

Roll20 w Google Play

Roll20 – oficjalna strona aplikacji

Naszym zdaniem

Na rynku jest masa wirtualnych stołów. Spośród nich największym konkurentem dla Roll20 jest Fantasy Grounds. Trudno jasno stwierdzić, który produkt jest lepszy. Fantasy Grounds jest znacznie droższe – podstawowa wersja kosztuje 37 euro. Program jest także trudniejszy do opanowania i nie ma wersji mobilnych.

Z drugiej strony, oferuje on ładniejsze wykonanie i przede wszystkim posiada oficjalne licencje wielu najpopularniejszych systemów gier fabularnych. Poza Dungeons & Dragons oferuje także m.in. Savage Worlds, Call of Cthulhu, Deadlands, Rolemaster Classic, Mustants & Masterminds, Pathfinder, Numenera i FATE, a każdej z tych pozycji towarzyszy zatrzęsienie przygód.

Generalnie jeśli chcecie spróbować wirtualnych stołów lepiej zacząć od darmowego Roll20. Jeśli Wam się spodoba to wtedy należy zdecydować, czy macie wystarczająco dużo czasu na ręczne opracowywanie przygód i dopasowywanie zasad, ale za to za darmo, czy też jesteście skłonni wydać więcej, aby ktoś zrobił większość tej pracy za was. W pierwszym przypadku lepsze będzie Roll20, w drugim Fantasy Grounds.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej