Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 12 czerwca 2016, 10:56

autor: Adrian Werner

Najlepsze mobilne gry typu visual novel

W kolejnym przeglądzie gier mobilnych omawiamy najlepsze naszym zdaniem powieści wizualne (ang. visual novel), czyli specjalny typ koncentrujących się na aspekcie fabularnym przygodówek z Japonii.

Na temat naszej następnej galerii omawiającej najlepsze produkcje mobilne postanowiliśmy wybrać wywodzący się z Japonii gatunek przygodówek znany jako visual novels, czyli tzw. powieści wizualne. Znalezienie godnych uwagi produkcji nie było łatwe. Na Androida i iOS-a skonwertowano co prawda wiele z najlepszych pecetowych produkcji tego typu, ale zdecydowana większość z nich dostępna jest niestety wyłącznie w języku japońskim. Obejmuje to nawet tytuły, których edycje na PC zostały przetłumaczone na angielski. Mimo to udało nam wybrać trzy warte polecenia tytuły.

If My Heart Had Wings

Zaczynamy od najbardziej klasycznego przedstawiciela gatunku w tym zestawieniu, czyli If My Heart Had Wings. Gra pozwala na wcielenie się licealistę, którego marzenia o karierze kolarskiej kończy groźny wypadek. Pozbawiony perspektyw powraca do niewielkiego rodzinnego miasteczka. Tam w wyniku splotu okoliczności staje się członkiem szkolnego klubu, które celem jest skonstruowanie działającego szybowca. Każdy z uczniów wchodzących w skład tej grupy został w jakiś sposób pogruchotany przez los i scenariusz opowiada o tym, jak wszystkie te nieszczęśliwe osoby znajdują oparcie w sobie nawzajem i wspólnymi siłami zaczynają powoli odzyskiwać radość życia. Jest to bardzo dobrze poprowadzona historia, ciepła i pełna sympatycznych postaci, na których szybko zaczyna nam zależeć.

Pod względem mechanizmów rozgrywki If My Heart Had Wings to klasyczna visual novela. Zabawa sprowadza się więc głównie do śledzenia fabuły prezentowanej w formie tekstowej i wzbogacanej w większości statycznymi obrazkami. Co pewien czas gracz postawiony zostaje przed wyborem i te decyzje ostatecznie kierują opowieść na kilka odrębnych torów, z których każdy koncentruje się na losach jednej osoby z grupy. Tym samym, aby poznać wszystkie historie trzeba grę przejść wielokrotnie, co nie przeszkadza, gdyż każda linia fabularna jest zupełnie inna niż pozostałe.

If My Heart Had Wings w App Store

If My Heart Had Wings w Google Play

Higurashi When They Cry

Higurashi When They Cry nie jest powieścią wizualną, która sprawiałaby dobre pierwsze wrażenie. To produkcja indie, w której postacie wyglądają lekko pokracznie, a tła to jedynie obrobione fotografię. Nie przeszkodziło to jej jednak w staniu się jednym z największych przebojów niezależnych w swojej kategorii i zapoczątkowaniu marki, która potem doczekała się licznych komiksów, seriali animowanych oraz filmów kinowych. Kluczem do sukcesu okazałą się wyśmienita fabuła, podejmująca rzadko widywane w gatunku visual novel wątki horroru.

Akcja toczy się w czerwcu 1983 roku w małej japońskiej wiosce Hinamizawa. Gracz wciela się w nastolatka, który przybywa wraz z ojcem do tej miejscowości i spędza upalne dnie z grupą nowopoznanych przyjaciół. Gra składa się z wielu odrębnych epizodów, z których każdy opowiada inną wersję szóstego miesiąca wspomnianego roku. Każda z nich zaczyna się niewinnie, ale prędzej czy później skręca w mroczne i krwawe rejony, najczęściej kończąc się śmiercią większości postaci. Jest to zrealizowane wyśmienicie. Wioska ma bogatą i niepokojąca historię, a scenariusz co chwila zaskakuje, nawet podczas piątej czy szóstej wersji czerwca.

Higurashi When They Cry jest nietypowe również powodu braku możliwości wpływania na przebieg fabuły. Zamiast tego cała gra toczy się w naszej głowie. Każdy odcinek daje  bowiem kolejne wskazówki, pozwalające powoli samemu zacząć rozgryzać co tak naprawdę dzieje się w wiosce i co jest powodem wszystkich mordów. Takie dochodzenie do prawdy jest niezwykle satysfakcjonujące, a dodatkowo pomaga w tym bogaty wybór materiałów bonusowych, zawierających wycinki z gazet, wspomnienia mieszkańców i inne tego typu przydatne źródła informacji.

Wszystko to w sumie składa się na wyśmienity horror, będący jedną z najlepszych historii, jakie można znaleźć w grach mobilnych.

Higurashi When They Cry w App Store

Amnesia: Memories

Ostatnią grą, którą chcemy Wam polecić jest Amnesia: Memories. To przedstawiciel kategorii powieści wizualnych określanej mianem otome games. Produkcje te skierowane są głównie do płci pięknej i pozwalają najczęściej na wcielenie się w młodą dziewczynę, która w trakcie kampanii może związać się z jednym z kilku dostępnych przystojniaków.

Amnesia: Memories jest na tyle ciekawym przedstawicielem tej kategorii, że nie tylko sprawnie realizuje wszystkie elementy, jakich oczekują fanki, ale również robi to w taki sposób, że może przypaść go gustu także osobom zazwyczaj nietolerującym otome. Dzieje się tak za sprawą rozbudowanej fabuły, która nie ogranicza się do wątków romantycznych. Te są w rzeczywistości jedynie dodatkiem. Zamiast tego scenariusz obraca się wokół tytułowej amnezji głównej bohaterki i w pewnym momencie ostro skręca w stronę thrillera. 

Autorzy mocno popuścili tutaj wodzę fantazji. Gra pełna jest morderstw, psychopatów, spisków, istot nadnaturalnych, elementów science-fiction oraz zaskakujących zwrotów akcji, a mimo to jakoś to wszytko ostatecznie składa się w sensowną historię, od której trudno się oderwać przez zobaczeniem finału.

Pod względem mechanizmów rozgrywki to klasyczna visual novela z kilkoma odrębnymi ścieżkami fabularnymi, a do tego zostały one wszystkie opracowane tak, że pomiędzy nimi powtarza się niewiele wątków. 

Amnesia: Memories w App Store

Amnesia: Memories w Google Play

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej