Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 8 października 2015, 10:13

autor: Adrian Werner

Ciach, ciach – najlepsze gry mobilne o przecinaniu

W tym krótkim przeglądzie najlepszych gier mobilnych omawiamy produkcje, w których zabawa polega na przecinaniu różnorodnych obiektów poprzez kreślenie palcem linii na ekranie.

Na temat naszego kolejnego krótkiego przeglądu postanowiliśmy wybrać gry mobilne, w których mechanika zabawy sprowadza się to tego, że kreślenie palcem linii na ekranie skutkuje przecinaniem wirtualnych obiektów. Ten rodzaj produkcji rozwijany jest obecnie głównie na smartfonach oraz tabletach i to na tego typu urządzeniach sprawdza się zdecydowanie najlepiej.

Cut the Rope 2

Zaczynamy oczywiście od Cut the Rope 2, czyli kontynuacji jednej z najsłynniejszych produkcji tego typu. Gra tradycyjnie opowiada o przygodach uwielbiającego słodycze potworka imieniem Om Nom – głównym zadaniem gracza jest właśnie karmienie tego sympatycznego stwora. Dokonuje się tego przecinając palcem wirtualne liny, co wywołuje różne reakcje łańcuchowe, które ostatecznie mają dostarczyć łakocie do paszczy Om Noma.

W porównaniu z poprzednimi odsłonami autorzy wprowadzili pomocników znanych jako Nommies, z których każdy posiada unikalne umiejętności. Przykładowo, latający stworek Roto potrafi transportować w powietrzu postacie i przedmioty, zaś Lick tworzy mosty z własnego długiego języka. Do tego liftingowi podano oprawę graficzną. Ogółem wszystko to dało ciekawszą grę, ale pierwsza część, choć skromniejsza, także jest godna uwagi, głównie za sprawą ogromnego zestawu poziomów, zgromadzonych przez długie lata regularnych aktualizacji.

Fruit Ninja

Drugą szalenie popularną pozycja opierającą swoją mechanikę na cięciu wirtualnych przedmiotów jest Fruit Ninja. O ile jednak Cut the Rope 2 to gra logiczna, wymagająca zastanowienia i planowania, tak Fruit Ninja to czysta zręcznościówka, w której zadaniem gracza jest siekanie wyrzucanych w górę owoców, czego dokonuje kreśląc na ekranie linie palcem. Co pewien czas pojawiają się także niebezpieczne obiekty, od których trzeba trzymać się daleka. Dzięki temu nie możemy kroić na oślep.

Produkcja jest banalnie prosta, ale jednocześnie potrafi niesamowicie wciągnąć i świetnie sprawdza się podczas kilkuminutowych sesji. Do tego, pomimo wielu lat na karku, gra jest wciąż regularnie rozwijana za pomocą darmowych aktualizacji, a autorzy regularnie organizują także ciekawe eventy.

Icebreaker: A Viking Voyage

Ostatnią pozycją, którą chcemy Wam polecić jest kolejna gra logiczna. Icebreaker: A Viking Voyage ma korzenie w produkcjach przeglądarkowych, ale mobilna odsłona marki okazała się znacznie lepszym i bogatszym projektem. Podczas zabawy zadaniem gracza jest uwalnianie wikingów uwięzionych przez potwory lub siły natury. Jedynym narzędziem w ręku gracza jest palec, którym może swobodnie ciąć na kawałki lód, liny oraz inne słabe materiały. Brzmi prosto, ale w rzeczywistości wymaga główkowania. Ponadto, co chwila wprowadzany jest jakiś nowy element, który wymusza wymyślenie nowych strategii.

O ile Cut the Rope 2 i Fruit Ninja to pozycje raczej casualową, tak Icebreaker: A Viking Voyage to propozycja dla bardziej wymagających graczy, oczekujących wyższego poziomu trudności i bardziej złożonych zadań.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej