Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 14 maja 2013, 08:01

autor: Adrian Werner

Android w natarciu - przegląd najlepszych gier kwietnia na mobilny system firmy Google

W najnowszym przeglądzie najlepszych produkcji na Androida omawiamy Tower defense Fieldrunners 2, gry logiczne SokoBall, Cut the Rope: Time Travel i The Room, horror Eyes, mobilny hokej Ice Rage, nietypową wariację na temat klasycznego Snake'a zatytułowaną Nimble Quest oraz Talisman Prologue, czyli adaptację kultowej planszówki Magia i Miecz.

Witamy w kolejnym wydaniu naszego cyklu przybliżającego najlepsze tytułu, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach z systemem Android. Tym razem coś dla siebie znajdą miłośnicy gier logicznych, strategii, horrorów oraz produkcji sportowych.

Fieldrunners 2

W kwietniu użytkownicy systemu Android doczekali się wreszcie premiery własnej wersji strategii Fieldrunners 2. Gra należy do absolutnej czołówki w kategorii tower defense. Podstawowe zasady zabawy są tradycyjne dla tego gatunku. Zadaniem gracza jest więc odpieranie kolejnych fal wrogów za pomocą wybudowanych przez siebie struktur defensywnych. Tym, co wyróżnia Fieldrunners 2 na tle konkurencji jest jakość wykonania oraz skala. Naszą bazę często atakują dosłownie setki wrogów jednocześnie. Ich zachowaniem rządzi świetna sztuczna inteligencja, dzięki której wojska zachowują się jak wściekły rój, a nie zbieranina pojedynczych jednostek. Dodatkową zaletą jest duża różnorodność poziomów. Poza typowymi mapami pełnymi wąskich ścieżek trafiają się również lokacje o charakterze otwartym. Wszystko to daje w sumie prawdziwą perełkę, której nie powinien zignorować żaden fan gier strategicznych.

Fieldrunners 2 na Google Play  (9 zł)

Gra dostępna również w wersji na iOS

SokoBall

Do czołówki kwietniowych produkcji należy również gra logiczna SokoBall autorstwa polskiego zespołu BTG Studio. Jest to pomysłowa wariacja na temat kultowego Sokobana. Na każdej planszy musimy odpowiednio poustawiać skrzynie. Tyle, że zamiast przesuwającym je człowieczkiem sterujemy piłką, a plansze są pełni trójwymiarowe. Całość wciąga równie mocno co przed laty. Początkowo wyzwania są proste, ale poziom trudności regularnie rośnie i po pewnym czasie trzeba się solidnie nagłówkować zanim znajdziemy odpowiednie rozwiązanie, a gdy już na nie wpadniemy satysfakcja jest ogromna. SokoBall zawiera 90 poziomów, więc zabawy jest na długie godziny.

SokoBall na Google Play (za darmo)

Eyes

Dobre horrory to na urządzeniach mobilnych rzadkość, więc tym bardziej warto zwrócić uwagę na grę Eyes autorstwa Pauliny Pabis, której nawet mały ekran nie potrafi przeszkodzić w wywołaniu u gracza autentycznego strachu. Akcja ukazana jest z perspektywy pierwszej osoby. Naszym zadaniem jest eksplorowanie nawiedzonego domu w poszukiwaniu kosztowności. Musimy zebrać odpowiednią ilość worków z pieniędzmi zanim dopadnie nad upiór. W nawigowaniu po korytarzach pomagają namalowane na ścianach oczy. Pozwalają one na chwilę podejrzeć co widzi zjawa. Eyes jest świetnie wykonane i pomimo ograniczeń wynikających z natury urządzeń mobilnych autorce udało się wytworzyć przekonujący klimat grozy. To prawdopodobnie najlepszy horror jaki możecie dostać obecnie na Androidzie.

Eyes na Google Play (za darmo)

Gra dostępna również w wersji na iOS

The Room

Na Androida zawitała również gra logiczna The Room, którą firma Apple wybrała najlepszą produkcją zeszłego roku na iOS. Zadaniem gracza jest odkrycie sekretów tajemniczego sejfu. Kryje on w sobie liczne skrytki oraz szkatułki i z każdym odnalezionym przełącznikiem lub kombinacją przybliżamy się do przedmiotu ukrytego w samym środku. Gra zachwyca różnorodnością zagadek. Jednocześnie wszystkie one są bardzo logiczne. Na wielu z nich możemy się zaciąć na dłuższą chwilę, ale gdy już odkryjemy rozwiązanie to wydaje się ono oczywiste. Grafika w The Room jest w pełni trójwymiarowa, a manipulacja obiektami odbywa się w sposób naturalny – poprzez wykonywanie na ekranie dotykowym tych samych ruchów, które chcemy odtworzyć w świecie wirtualnym. Dodatkową atrakcją jest rozbudowany wątek fabularny, który zachęca do kontynuowania zabawy. The Room to już prawdziwy mobilny klasyk i dobrze, że teraz mogą w niego zagrać również posiadacze urządzeń z Androidem.

The Room na Google Play (6 zł)

Gra dostępna również w wersji na iOS

Ice Rage

Ice Rage to z kolei atrakcyjna propozycja dla miłośników gier sportowych. Autorzy wzięli formułę hokeja i znacząco ją uprościli, zmniejszając rozmiar boiska oraz liczbę biorących udział w meczach zawodników. Jednocześnie mocno podkręcono tempo i dynamikę rozgrywki. Rezultat nie ma nic wspólnego z symulacją, ale doskonale sprawdza się na ekranach dotykowych. Wszystko to opakowano w pełną humoru oprawę graficzną. Ice Rage oferuje kilka trybów dla samotnego gracza (w tym pojedynczy mecz i turniej) oraz rozgrywki multiplayer. Co godne pochwały, dwie osoby mogą bawić się na jednym urządzeniu. Wszystko w sumie daje jedną z najlepszych gier sportowych, jakie można obecnie dostać na Androidzie.

Ice Rage na Google Play (3 zł)

Gra dostępna również w wersji na iOS

Nimble Quest

W kwietniu na Androida zawitało również Nimble Quest. Jest to nietypowa wariacja na temat najsłynniejszej gry mobilnej, czyli Snake. Autorzy wcieli klasyczną formułę i wzbogacili ją elementami RPG. Zamiast kierować wężem sterujemy stale rozrastającą się drużyną poszukiwaczy przygód. W jej skład wchodzą różni bohaterowie – od rycerzy, poprzez łuczników, aż na magach kończąc. Każdy typ postaci ma własny unikalny sposób atakowania i musimy tak poprowadzić grupę, aby nie tylko unikała uderzenia w przeciwników, ale również była w stanie ich zaatakować. Ten prosty pomysł doskonale sprawdza się w akcji, a zbierane na planszach bonusy zapewniają rozgrywce dodatkową głębię. Nimble Quest skutecznie odświeża klasyczną formułę i sprawia, że znów potrafi ona wciągnąć na długie godziny.

Nimble Quest na Google Play (za darmo)

Gra dostępna również w wersji na iOS

Cut the Rope: Time Travel

W kwietniu na Androida zawitała również najnowsza odsłona szalenie popularnego cyklu gier logicznych Cut the Rope. Zgodnie z tytułem, tym razem fabuła opowiada o podróżach potworka Om Nom po różnych epokach historycznych za pomocą wehikułu czasu. Zapewnia to dużą różnorodność plansz, a przedstawiona historia jak zwykle skrzy się humorem. Ponownie naszym zadaniem jest takie przecinanie linek, aby doczepiony do nich cukierek wpadł w paszczę potworowi. W przeciwieństwie jednak do poprzednich odsłon, w Cut the Rope: Time Travel na planszach najczęściej przebywają dwa stworki. Z początku taka zmiana może wydawać się mała, ale obecność dwóch cukierków kompletnie zmieniła sposób konstruowania zagadek i pozwoliła twórcom na opracowanie znacznie bardziej kreatywnych wyzwań niż w poprzednich częściach.

Cut the Rope: Time Travel na Google Play (za darmo)

Gra dostępna również w wersji na iOS

Talisman Prologue

Jako ostatnią kwietniową grę chcę polecić Talisman Prologue, czyli mobilną adaptację kultowej planszówki wydanej w naszym kraju jako Magia i Miecz. Autorzy wiernie odtworzyli reguły pierwowzoru, ale ubrali je w atrakcyjną grafikę oraz zaprezentowali w sposób, który upodabnia całość do produkcji RPG. Do wyboru jest kilka postaci, każda z unikalnymi zdolnościami, a w trakcie zabawy możemy wziąć udział w pięćdziesięciu przygodach. Wszystko to bardzo dobrze sprawdza się w akcji, dając grę, która pozostaje wierna klimatowi stołowego pierwowzoru, ale jednocześnie pasuje do zabawy na urządzeniach mobilnych. Jedynym poważnym problemem jest brak trybu multiplayer.

Talisman Prologue na Google Play (18 zł)

Gra dostępna również w wersji na iOS

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej