Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 19 października 2012, 08:43

autor: Adrian Werner

F1 2012 - test na notebooku ASUS G75V

Testujemy grę F1 2012 na notebooku ASUS G75V.

Codemasters to jedno z najbardziej utytułowanych studiów zajmujących się produkcją gier wyścigowych. Więc gdy Brytyjczycy wykupili licencję Formuły 1 serca fanów gatunku wypełniły się nadzieją, w czym znacząco pomógł fakt, że wcześniej prawa posiadała firma Sony i wykorzystywała je jedynie na konsolach. Teraz na półkach sklepowych znajduje się już trzecia gra Codemasters oparta na tej licencji, czyli F1 2012. Sprawdźmy więc jak radzi sobie z tym tytułem mocniejszy z naszych notebooków.

Zapraszamy też do przeczytania testu gry na słabszym z naszych notebooków, czyli ASUS'ie R500V.

Autorzy zadbali oczywiście o pełne wykorzystanie licencji, więc w grze znajdziemy wszystkie bolidy, zespoły, kierowców i trasy znane z ekranów telewizyjnych. Poprawiono też grafikę i realizm modelu jazdy, a kierowani przez komputer przeciwnicy nie są już niekompetentnymi idiotami. Codemasters wprowadziło ponadto sporo ciekawych nowości. Wśród nich znalazły się tzw. wyzwania mistrzowskie, w ramach których musimy poradzi sobie z konkretnymi scenariuszami testującymi w sposób ekstremalny nasze umiejętności. Wreszcie pojawił się również porządny samouczek w postaci Testu młodego kierowcy, który w naturalny sposób zaznajamia z technicznym aspektem bolidów i umożliwia przećwiczenia podstawowych manewrów.

Niestety, nie obyło się również bez potknięć. Kompletnie niezrozumiałą decyzją jest wyrzucenie trybu Grand Prix, który we wcześniejszych odsłonach był główną atrakcją. W zamian dostajemy mocno uproszczony moduł wyzwań sezonowych, jednak jest to tylko plaster położony na olbrzymią ranę jaką jest brak Grand Prix. Okrojono również ryb kariery.

F1 2012 to produkcja dosyć nierówna. Z jednej strony rdzeń gry został znacząco ulepszony, a z drugiej strony usunięto sporo fajnych elementów poprzednich odsłon. Mimo to, wciąż jest to świetna gra wyścigowa, a konkurencji brak, gdyż jest to jedyna produkcja oparta na licencji Formuły 1.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
Procesor:  Intel Core 2 Duo 2.4Ghz
Pamięć RAM:  2 GB 
Karta grafiki:  NVIDIA Geforce 8600

REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
Procesor:   Intel Core i7
Pamięć RAM: 4 GB
Karta grafiki:   NVIDIA GeForce z 1 GB pamięci - seria GTX500 lub lepsza

Rekomendowane konfiguracje sugerują grę, która bez problemu ruszy na starszym sprzęcie, ale jednocześnie potrafi zrobić dobry użytek z potężnego sprzętu. Przypomnijmy, że wykorzystany przez nas w teście ASUS G75V ma  procesor  Intel Core i7 3610QM 2,6 GHz,  8 GB pamięci RAM i dedykowaną kartę grafiki NVIDIA GeForce GTX 670M 3GB.

Ustawienia ultra, rozdzielczość 1366 x 768

Uznałem, że wysokie wymagania rekomendowane sprzętowe gry nie są żadnym powodem do nieśmiałości, więc testowanie zacząłem od ustawień Ultra w rozdzielczości 1366 x 768. Rezultat był bardzo dobry, przez cały czas silnik wyświetlał sporo ponad 50 klatek na sekundę, co zapewniało bardzo satysfakcjonującą płynność działania.

Ustawienia ultra, rozdzielczość 1920 x 1080

Następnie spróbowałem tych samych ustawień w rozdzielczości 1920 x 1080. Ku mojemu zadowoleniu wciąż dało się w pełni komfortowo grać i silnik ani razu nie zszedł poniżej 40 klatek na sekundę.

Podsumowanie

ASUS G75V bez większych problemów poradził sobie z grą F1 2012. Notebook generował płynną grafikę, pozbawioną denerwujących spowolnień, nawet na ustawieniach ultra i w rozdzielczości 1920 x 1080.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej